Akcesoria żeglarskie czyli jak spakować się na wodną wyprawę?

News

Szykując się na rejs musimy pamiętać o wielu rzeczach typu osprzęt dla jachtu, ubrania, żywność etc. Pakując wszystko do plecaka w pośpiechu możemy zapomnieć o kilku najważniejszych drobiazgach, które ułatwią nam żeglowanie.

Po pierwsze torba

Osoby, które pierwszy raz wyruszają na wody powinny wiedzieć, że jedyną opcją jest spakowanie się do miękkiej torby lub plecaka, który będzie można zwinąć i schować. Tego typu torby zabierają mało miejsca więc na pewno nie będą zawadzać na pokładzie. Lepiej nie przychodzić do portu z walizką lub plecakiem ze stelażem, bo możemy zostać wyśmiany ze względu na swój brak wyobraźni.

Odzież i buty

Bardzo istotnym elementem jest odpowiednio dobrana do warunków odzież żeglarska czyli dobry sztormiak i nieprzemakalne spodnie. Bardzo istotną rzeczą są buty, które powinny mieć jasną, miękką podeszwę i nie przepuszczać wody. To zwiększy nasze bezpieczeństwo i komfort. Dodatkowo warto mieć plastikowe klapki ale porządnie trzymające się stopy (na pewno nie japonki) oraz tenisówki lub trampki. Tego typu buty świetnie nadają się na jacht jeśli pogoda jest ładniejsza ale musimy pamiętać o tym, że muszą mieć białą podeszwę.

Inne akcesoria

Jeśli jesteśmy już ubrani i posiadamy odpowiednią torbę musimy pamiętać o kilku rzeczach, które ułatwią nam funkcjonowanie na pokładzie. Są to okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem, żeby zapewniły nam ochronę i dobrą widoczność. Jak już posiadamy dobre okulary warto przymocować je specjalnymi sznureczkami z klipsami. Już jako gadżet możemy potraktować wodoodporny zegarek.

Jeśli mamy większą ilość sprzętu elektronicznego, który nie jest odporny na wodę możemy zaopatrzyć się w specjalne woreczki, które są nieprzemakalne i potrafią unosić się na wodzie. W razie wypadnięcia za burtę nasz telefon się nie utopi.

Ważną sprawą są kosmetyki z wysokim filtrem UV, bo same ubrania nie ochronią nas przed oparzeniem słonecznym. Do apteczki musimy dołożyć także maści na otarcia i rany oraz coś mocno nawilżającego. Oczywiście podstawą jest mydło, szampon czy pasta do zębów i szybkoschnący ręczni. Warto rozważyć zakupienie tych kosmetyków w małych, podróżnych wersjach, które zaoszczędzą nam miejsca.

W celu ułatwienia sobie pobytu na wodzie możemy spakować spinacze do bielizny, bo być może trzeba będzie coś natychmiast wysuszyć i możemy to zrobić przypinając daną rzecz do jakiejś liny. Przydatny będzie także scyzoryk oraz termiczny pokrowiec na żywność i napoje.