Bezpieczne żaglowanie
W czasie uprawiania żeglarstwa koniecznie musimy pamiętać o zachowywaniu kilku podstawowych zasad związanych z bezpieczeństwem – jedynie wówczas sport ten nie będzie dla nas szczególnie ryzykowny. Woda to jeden z żywiołów, przez co nie możemy podchodzić do niej zbyt lekkomyślnie; zawsze konieczne jest zachowywanie się w stosunku do niej z odpowiednim respektem i uważanie na wszystkie jej "kaprysy". Warto w takim razie nieco bliżej zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jakich trzeba przestrzegać w czasie każdego rejsu żaglówką.
Dzięki stosowaniu się do paru prostych zasad żeglowanie zawsze stanie się dla nas znacznie bezpieczniejsze. Przed wyruszeniem w rejs dobrze będzie dokładnie sprawdzić prognozy pogody. Jeżeli nie jesteśmy pewni naszych umiejętności czy wytrzymałości jachtu, a panuje akurat zła pogoda – na przykład wieje silny wiatr – to pod żadnym pozorem nie powinniśmy wypływać z portu. Jeżeli jesteśmy już na wodzie i widzimy, że na niebie gromadzą się ciemne chmury – znak, że pogoda może niedługo znacznie się pogorszyć – to powinniśmy jak najszybciej zacząć rozglądać się za jakimkolwiek bezpiecznym miejscem, w którym będziemy mogli się ukryć. Bardzo ważne jest także refowanie żagli, czyli zmniejszenie ich powierzchni. Dzięki temu możemy szybko znacznie zmniejszyć prędkość jachtu i ułatwić sobie w taki sposób manewrowanie nim nawet w ciężkich warunkach pogodowych. Z takimi czynnościami nigdy nie powinniśmy czekać do samego momentu, kiedy pogoda już się zepsuła. Należy zająć się tym natychmiast gdy tylko obserwujemy jakiekolwiek znaki wskazujące na to, że warunki niedługo będą mogły się pogorszyć. Żeglarstwo powszechnie kojarzone jest jako sport dla ludzi odważnych, i w dużym stopniu jest to prawda. Należy jednak wyraźnie odróżnić odwagę od zwykłej bezmyślności i lekkomyślności. Nie stosując się do podstawowych reguł będziemy w stanie narazić na wielkie niebezpieczeństwo zarówno nas samych, jak i wielu innych ludzi. O bezpieczeństwo należy dbać także na pokładzie swojego jachtu. W każdej chwili musimy wiedzieć, gdzie znajdują się kamizelki ratunkowe – powinny one być umieszczone w łatwo dostępnym miejscu. Innym ważnym elementem wyposażenia jachtu jest także apteczka. Dobrze, aby przynajmniej jedna osoba obecna na pokładzie posiadała telefon w wodoszczelnym opakowaniu.
Nie należy unikać zakładania kamizelek – nie róbmy tego jedynie w faktycznie kryzysowych sytuacjach. Warto założyć je już w momencie, kiedy zerwie się silny wiatr, zaś warunki staną się wyraźnie gorsze. W czasie wykonywania jakichkolwiek prac na pokładzie należy postępować z najwyższą ostrożnością. Mniej doświadczeni ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak łatwo można przez zwykłą nieuwagę wypaść za burtę do wody.
- 25 stycznia 2021