Bieganie - sport nie dla każdego

News

Mówi się że sport to zdrowie. Dużo w tym prawdy, jednakże nie wszystkie dyscypliny są dedykowane dla każdego. A jak jest w przypadku biegania, które zyskuje sobie coraz szersze rzesze fanów? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Czy bieganie jest sportem dla każdego?

Zdecydowanie nie. Tak jak w przypadku każdej dyscypliny sportowej istnieją pewne ograniczenia zdrowotne, które powinny skłonić nas do przemyślenia decyzji o bieganiu. Wśród nich należy wymienić problemy ze stawami kolanowymi, skokowymi czy nawracające się kontuzje. Jeżeli po lub w trakcie treningu pojawiają się bóle stawów być może jest to sygnał jakiegoś poważniejszego schorzenia lub niedyspozycyjności. Nie wolno lekceważyć takich objawów, dlatego też zaleca się pilną wizytę u ortopedy.

Bieganie odradza się także osobom otyłym (BMI powyżej 30), gdyż ich stawy skokowo, kolanowe i biodrowe są bardzo mocno obciążone. Sytuacja ta może doprowadzić do długotrwałych kontuzji, które na dobre mogą uniemożliwić uprawianie sportów. Ponadto osoby otyłe są dodatkowo narażone na zapalenie rozcięgna podeszwowego. Objawia się ono ostrym bólem części podeszwowej stopy lub niewielkim bólem, ale o stałym natężeniu. Dyskomfort dodatkowo wzmaga się przy aktywnościach takich jak wchodzenie po schodach czy krótki bieg. Dlatego też aby do minimum zredukować ryzyko kontuzji zaleca się zrzucenie wagi do poziomu „nadwagi” poprzez intensywne marsze (np. nornic walking) czy ćwiczenia na siłowni.

Ostatnim z najważniejszych przeciwwskazań jest przebyty zawał serca mięśniowego. W tym przypadku każda wzmożona aktywność fizyczna powinna być skonsultowana z lekarzem. Należy pamiętać, iż aktywność fizyczna powinna się ograniczać do tzw. komfortu oddechowego.

A co z innymi przeciwskazaniami?

Wiele kobiet uważa, że na czas ciąży należy przerwać treningi, co nie jest prawdą, jeśli wcześniej uprawiały ten sport regularnie. Po konsultacji z lekarzem zaleca się zmniejszenie ilości treningów, ich intensywności i dystansów. Jednakże ciało biegaczki przyzwyczajone jest do tego wysiłku, dlatego też nie zaleca się całkowitego zarzucenia aktywności (chyba że lekarz postanowi inaczej).

Do popularnych mitów biegowych należy także przekonanie, iż osoby z chorobami takimi jak astma, cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze powinny wystrzegać się biegania. Nie jest to prawdą.

Podsumowując

W przypadku biegania istnieje niewiele przeciwwskazań medycznych. Jednakże nie wolno ich lekceważyć, a w przypadku pojawiających się problemów zdrowotnych podczas treningów należy się bezzwłocznie zgłosić do odpowiedniego specjalisty.