Co należy zabrać ze sobą na rejs?

News

Wielu ludzi prawdopodobnie nie zdaje sobie z tego, że prawidłowe spakowanie się na jakikolwiek rejs jachtem nie jest niczym prostym. W większości przypadków mamy tutaj dość ograniczoną ilość wolnego miejsca, przez co nie możemy pozwolić sobie na zabieranie zbyt dużego bagażu. Istnieje jednak kilka absolutnie niezbędnych bagaży, bez których jakikolwiek rejs będzie dla nas właściwie niemożliwy – zawsze musimy mieć je pod ręką po wypłynięciu na wodę.

 

Na jachcie nie mamy zbyt dużo miejsca do przechowywania wielu rzeczy, przez co bagaż jaki ze sobą zabieramy nie powinien być zbyt duży. Sama ilość bagażu nie jest tutaj jednak najważniejsza, bowiem niemniej istotną kwestią jest również i to, w co tak właściwie się spakujemy. Branie ze sobą w rejs walizki na kółkach czy też plecaka z ciężkim, metalowym stelażem nie jest tu zbyt dobrym pomysłem. Takie rzeczy są po prostu zbyt duże, aby mogły zmieścić się do większości standardowych łódek. Najlepiej jest zatem wziąć taki bagaż, który po wypakowaniu przenoszonych w nim rzeczy nie zajmie nam zbyt wiele miejsca – idealnym rozwiązaniem jest coś, co można potem złożyć i schować. Nie bez powodu miłośnicy żeglarstwa korzystają ze specjalnych worków żeglarskich, które sprawdzają się w tej roli naprawdę doskonale. Do innych dobrych rozwiązań należą także zwykłe torby podróżne lub plecaki bez stelaża. Pogoda w czasie każdego rejsu może być bardzo zmienna, przez co musimy zaopatrzyć się tu w odpowiednią odzież. Nie należy przy tym kierować się prognozami, bowiem warunki pogodowe niejednokrotnie będą w stanie znacznie nas zaskoczyć. Zresztą, nawet jeśli przez cały nasz rejs spodziewamy się bezchmurnego nieba to musimy pamiętać, że noce na łodzi i tak mogą być dość chłodne. W pierwszej kolejności musimy pomyśleć o odzieży, która skutecznie uchroni nas przed deszczem i wiatrem. Nieprzemakalna kurtka z wyższej półki będzie tutaj fantastyczną inwestycją, choć równie dobrze możemy zaopatrzyć się w zwykły płaszcz przeciwdeszczowy – takie rzeczy w większości przypadków można kupić w wielu supermarketach. Zawsze niezbędny będzie jednak gruby, ciepły sweter. Kobiety powinny raczej zapomnieć o krótkich, letnich sukienkach. Należy pamiętać, że w czasie rejsu rzadko kiedy siedzimy w jednym miejscu – właściwie cały czas jesteśmy w ruchu. Z tego też powodu najlepszym rozwiązaniem będą tutaj krótkie, wygodne spodnie.

 

Zwykła sukienka nie zapewni nam raczej odpowiedniego poziomu wygody w czasie wykonywania prac charakterystycznych dla rejsów jachtem; niekiedy takie ubranie może dla nas być wręcz niebezpieczne. Jeśli pozwala nam na to ilość wolnego miejsca na jachcie, to dobrze jest zabrać nieco zapasowych ubrań, szczególnie w przypadku dłuższych rejsów. Warto bowiem pamiętać, że na jachcie nie zawsze będziemy mieli możliwość prania odzieży, przez co taki zapas może okazać się bardzo przydatny.