Czy można uniknąć wywrotki jachtu? Porady dla żeglarzy

News

Nigdy nie można przewidzieć tego, że nasz jacht się wywróci. To zdarza się niespodziewanie także osobom z dużym doświadczeniem na wodzie. Warto więc przygotować się na taką ewentualność i zminimalizować następstwa przewrócenia się łódki.

Wywrotka jachtu prowadzi najczęściej do pewnych strat materialnych, ale zdarza się również, że może spowodować uszczerbek na zdrowiu członka załogi lub nawet jego śmierć. Taka sytuacja jest wyzwaniem dla załogi i nie musi od razu oznaczać katastrofy. Żeglarze pływający na danym jachcie od lat także mogą spotkać się z taką sytuacją, nie mówiąc już o osobach mniej doświadczonych lub przebywających po raz pierwszy na danej łódce.

Czy da się uniknąć wywrotki?

Oczywiście osoby najbardziej wprawione w żeglowaniu nie powinny spotkać się z tą niebezpieczną sytuacją, jednak czasami splot niekorzystnych czynników spowoduje wywrotkę.

Szanse na utopienie jachtu maleją jeśli jesteśmy dobrze zorientowani w warunkach meteorologicznych, które panują podczas rejsu. Przy odpowiednim referowaniu żagli, a także chronieniu się w bezpiecznym miejscu podczas kryzysowej pogody także minimalizujemy ryzyko wywrotki. Ważne jest także, aby bezpiecznie prowadzić jacht, znać techniki manewrowania i nie dopuszczać do utraty prędkości.

Okazuje się więc, że zawsze należy być przygotowanym do wywrócenia się jachtu, nawet jeśli mamy doskonałą technikę pływania i doświadczenie.

Zasady bezpiecznej wywrotki

Po pierwsze, gdy nie jesteśmy w stanie opanować sytuacji musimy natychmiast zabezpieczyć wszystkie otwory prowadzące go wnętrza jachtu.

Musimy być zawsze zaopatrzeni w środki ratunkowe czyli kamizelki i koła, które można użyć do zabezpieczenia topu masztu. Jeśli tego nie zrobimy łódka może wywrócić się „do góry nogami”. Większość najnowszych modeli jachtów kabinowych ma dość szeroki kadłub, więc gdy dotkną topem masztu wody natychmiast przewracają się masztem w dół.

W przypadku mocno wiejącego wiatru cała załoga powinna ubrać się odpowiednio, nie zapominając o kamizelkach ratunkowych.

Przy wywrotce należy natychmiast zgłosić się do służb ratunkowych najlepiej za pomocą telefonu komórkowego, który powinien znajdować się w wodoszczelnym pokrowcu.