Czym jest etykieta żeglarska?
Etykieta żeglarska jest bardzo ważną kwestią dla każdego, kto zamierza uprawiać takie sporty. Musimy bowiem wiedzieć, jak należy zachowywać się na wodzie i w jaki sposób powinniśmy traktować innych żeglarzy. Z etykiety dowiemy się także, w jaki sposób należy dbać o środowisko naturalne i jakie zachowania nie są zbyt mile widziane na pokładzie żadnego jachtu. Żeglarze to zbiorcze określenie ludzi, którzy uprawiają takie właśnie aktywności.
Oczywiście, nie wszyscy muszą się ze sobą znać, ale zawsze są oni połączeni wspólną pasją i miłością do żeglarstwa. W takich osobach znajdziemy miłość do wspaniałych krajobrazów i dzikiej przyrody. Pewną ich cechą jest również chęć do podejmowania pewnego ryzyka i czerpania z niego niemałej przyjemności. Oczywiście, istnieje także wiele różnic pomiędzy takimi ludźmi. Może to być między innymi wiek, bowiem żeglarstwem zajmują się zarówno małe dzieci jak i ludzie na emeryturze. Osoby takie prowadzą zwykle zupełnie odmienne od siebie życie codzienne, wykonują najróżniejsze zawody, żyją na różnych poziomach materialnych i mają najróżniejsze poglądy na poszczególne kwestie. Jest to zatem bardzo zróżnicowana wewnętrznie grupa, w związku z czym muszą tutaj istnieć pewne jasno określone zasady, których przestrzeganie jest obowiązkiem wszystkich jej członków. Pojęcie etykiety żeglarskiej dotyczy takich właśnie zasad. Etykieta żeglarska lub jachtowa to nic innego jak dość obszerny zbiór obyczajów i zasad jakich trzeba przestrzegać będąc w porcie czy na jachcie, jak i w kontaktach z innymi żeglarzami. Oczywiście, o części takich zasad nie musimy nawet mówić, bowiem w sposób naturalny wywodzą się one z dobrego wychowania czy zwykłego, zdrowego rozsądku. Do tych najbardziej oczywistych zasad zalicza się między innymi obowiązek udzielenia całej możliwej pomocy tonącemu czy osobie będącej w jakiejkolwiek innej potrzebie oraz dbanie o bezpieczeństwo innych żeglarzy. Rzeczy takie jak konieczność ostrzegania innych jachtów o potencjalnych niebezpieczeństwach czy zachowywanie się w sposób rozsądny, abyśmy nie stwarzali groźnych sytuacji ani dla siebie, ani dla innych żeglarzy. Koniecznie należy także przestrzegać wszystkich norm dotyczących bezpiecznego i kulturalnego zachowywanie się w stosunku do innych ludzi, zarówno w porcie jak i na jachcie. Kwestią kultury jest również dbanie o porządek i czystość na swojej żaglówce. Należy regularnie myć nasz jacht i troszczyć się o to, aby na pokładzie nie plątały się pod nogami żadne luźne rzeczy należące do nas lub do naszej załogi. Nic nie powinno zwisać z burt; nie do pomyślenia jest pływanie z suszącymi się na relingach ubraniami czy ręcznikami. Pływanie czystą żaglówką jest kwestią zarówno szacunku w stosunku do innych żeglarzy jak i naszego bezpieczeństwa, zatem nigdy nie wolno nam tego zaniedbywać.
Etykieta żeglarska nakazuje także zachowywanie pełnego posłuszeństwa w stosunku do kapitana. Każdy członek załogi jest zobowiązany do natychmiastowego wykonywania wszystkich jego poleceń. Życie na jachcie toczy się ściśle według konkretnej hierarchii, przez co nie wolno kwestionować nam żadnych decyzji osoby, która nim dowodzi. Nawet jeżeli sami nie zawsze zgadzamy się z poszczególnymi decyzjami to powinniśmy pamiętać, że kapitan jest zwykle człowiekiem z większą wiedzą i doświadczeniem niż my.
- 28 stycznia 2021