Jak dbać o liny na statku po sezonie?

News

Jeżeli zbliża się koniec sezonu musimy pomyśleć o odpowiednim zakonserwowaniu poszczególnych elementów na naszym jachcie. Ważnym elementem są liny, zarówno te wykonane z włókien naturalnych jak i sztucznych, a także stalowe i nierdzewne, zwłaszcza jeśli mamy za sobą rejs po wodach morskich.

Przyczyny zanieczyszczania się lin jachtowych

Do najczęstszych powodów brudzenia się lin jest ich kontakt z piaskiem, mułem oraz z wodą, a także z odchodami ptaków, bakterii, które chętnie się tam rozwijają oraz przez promieniowanie UV. Także sól morska, która osadza się między włóknami lub drutami prowadzi do ich szybkiej degradacji.

Liny z materiałów naturalnych

Zazwyczaj występują one na jachtach w starym stylu. Tego typu liny są narażone na naturalne zużywanie się i niszczenie czyli na przykład butwienie z powodu wilgoci. Powinny być systematycznie suszone, aby nie zgniły zbyt szybko, a to się często zdarza z powodu braku konserwacji. Metodą na ich ochronę po sezonie jest płukanie w czystej, letniej wodzie. Można także wyprać je wodą z mydłem. Następnie po gruntownym płukaniu należy je dobrze wysuszyć i minimum raz w roku przewinąć je i schować z powrotem do worka.

Liny syntetyczne

Liny wykonane z materiałów sztucznych są z założenia niezniszczalne bo rozkład tworzyw sztucznych trwa do kilkuset lat. Nie jest to jednoznaczne z tym, że tego typu liny nie ulegają degradacji powodując jednocześnie utratę wytrzymałości. Problematycznymi czynnikami dla nich jest temperatura, promienie UV, zakwaszona woda oraz rozpuszczalniki organiczne.

Tego rodzaju liny należy wyprać z użyciem płatków mydlanych, a następnie wypłukać kilkukrotnie w czystej wodzie. Można użyć także specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Po praniu należy je porządnie wysuszyć w przewiewnych warunkach.

Dbanie o liny stalowe i nierdzewne

Niestety mimo samej nazwy liny z metali nierdzewnych ulegają korozji przy nieodpowiednich warunkach atmosferycznych. Chrom jest odpowiedzialny za odporność na korozję, jednak gdy ulegnie on uszkodzeniu mechanicznemu może spowodować zmniejszenie się wytrzymałości liny. W celu zapobiegania korozji należy usunąć sól czystą wodą, a następnie nasączyć linę pastą woskową albo sprayem smarująco-penetrującym. Na koniec należy linę przetrzeć czystą i suchą szmatką.