Jak dobrać buty do piłki nożnej?

News

Jak się okazuje, problem z wyborem butów mają nie tylko kobiety. W przypadku panów największy dylemat stanowi dobór odpowiedniej pary do gry w piłkę nożną. Warto zakupić obuwie, które najlepiej sprawdzi się na danym typie nawierzchni.

Zatem, jakie buty pasują do danego typu nawierzchni?

Tak naprawdę profesjonalny piłkarz powinien zaopatrzyć się aż w pięć par butów, ponieważ…

… LANKI – są przeznaczone do twardych nawierzchni takich jak boiska i klepiska. Ten typ obuwia charakteryzuje się plastikową podeszwą i kołkami wykonami czy to z plastiku bądź z gumy. Te z kolei mogą mieć kształt okrągły lub specjalnych płytek. Lanki ze względu na korki o niskiej wysokości nadają się do biegania po suchym boisku.

… TURFY – są przeznaczone do gry na sztucznej murawie. Popularnie nazywa się je śniegówkami, gdyż dawniej przeznaczone były do gry zimą, gdy boisko było zmrożone i śliskie. Buty te charakteryzują się gumową podeszwą z drobnym rozsianymi po całej powierzchni niskimi korkami. Ten rodzaj obuwia zapewnia optymalną przyczepność.

… WKRĘTY – są przeznaczone do gry na grząskich boiskach. Posiadają zazwyczaj sześć wymiennych korków, które wymienia się przy użyciu odpowiedniego klucza. Ten typ korków zazwyczaj zakończony jest aluminiową lub stalową końcówką. Aczkolwiek, ten typ obuwia nie jest lubiany przez wszystkich sporowców, ponieważ chodzenie w nich nie jest zbyt komfortowe.

… HALÓWKI – są przeznaczone do rozgrywek mających miejsce na hali. Zazwyczaj posiadają gładką kauczukową podeszwę, co zwiększa przyczepność do nawierzchni. Ponieważ halowa piłka jest mniejsza, buty często zaopatrzone są w dodatkowe plastikowe wzmacniające elementy. Buty te nie nadają się na mokrą murawę, gdyż zawodnik będzie się ślizgać.

Podsumowując…

Decydując się an zakup obuwia piłkarskiego, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie „gdzie będę grać”. Odpowiedź na to pytanie determinuje rodzaj potrzebnych butów. Warto także pamiętać, iż używanie butów niezgodnie z ich przeznaczeniem może prowadzić do poważnych kontuzji. Ponadto, wówczas w przypadku uszkodzenia butów, producenci nie uwzględniają reklamacji. Dobry dobór obuwia piłkarskiego jest ważny równiez dlatego, że często wybieramy je dla swoich dzieci, które uprawiają piłkę nożną. Często dobre buty mogą uchronić przed kontuzją - jeśli jednak nasze dziecko rośnie często o te kontuzje jest bardzo łatwo. Zarówno przy drobnych jak i przy poważniejszych wypadkach powinniśmy się zgłosić do fizjoterapeuta w Skawinie, gdzie specjalista zajmie się dzieckiem i zaproponuje odpowiednie masaże.