Jak dobrać odpowiednie lanki i korki?

News

Kupując buty piłkarskie w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Korki nadają się świetnie do grząskich boisk, natomiast lanki do klepisk i twardych nawierzchni. Kupując ten rodzaj obuwia warto zwrócić uwagę na kilka cech.

Kupując buty piłkarskie należy zwrócić uwagę na…

KSZTAŁT BUTA I JEGO DOPASOWANIE – piłkarz w danym obuwiu musi czuć się komfortowo, ale i stabilnie. Dlatego też dobrze dobrane buty idealnie pasują do kształtu stopy. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak zapiętek, który dodatkowo stabilizuje stopę. Buty dobrane do anatomicznego kształtu stopy nie tylko zapewniają komfort gry, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko urazów.

UŻYTE MATERIAŁY – jest to najbardziej subiektywna kwestia. Część zawodników preferuje skórę naturalną. Należy pamiętać, ze ta rozbije się po pewnym czasie, dlatego warto kupić model minimalnie przyciasny (nie oznacza to, iż należy kupować buty za małe!). Inni natomiast wyżej cenią sobie korki wykonane z nowoczesnych syntetycznych materiałów

SZNUROWANIE – powinno zapewnić stopie stabilność, a równocześnie nie krępować ruchów.

Podeszwa butów typu lanki powinna być…

… wykonana z trwałego materiału takiego jak np. plastik. Wbudowane korki natomiast najlepiej żeby były plastikowe lub gumowe. W zależności od preferencji zawodnika korki powinny mieć kształt okrągły lub specjalnie wyprofilowanych płytek.

W przypadku wymiennych korków należy zwrócić uwagę na

… same korki. Przede wszystkim na sposób ich wymiany i stabilność. Warto także przyjrzeć się materiałowi, z jakiego zostały wykonane. Zazwyczaj jest to aluminium lub metal – te rozwiązania zwiększają przyczepność na boisku. Większość modeli posiada okrągłe wkręty, które swym wyglądem przypominają szpikulce.

Podsumowując…

Wybierając obuwie piłkarskie trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwa zawodnika. Dlatego też cholewa buta powinna być odpowiednio dopasowana do kształtu stopy. Podeszwa natomiast powinna zapewniać odpowiednią przyczepność. Dlatego też należy pamiętać, iż buty typu wkręty przeznaczone są wyłącznie na grząską wilgotną murawę. Jeżeli korki natrafią na twardą nawierzchnię, mogą się wyłamać, a sam zawodnik w najlepszym wypadku nabawi się odcisków.