Jak dobrze wybrać halówki?

News

Dobór odpowiednich halówek jest rzeczą niezwykle istotną. Nie tylko poprawiają komfort gry, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko urazów i kontuzji. Wśród wielu modeli i rodzajów ciężko znaleźć „te jedyne”. Jednak, warto przy ich zakupie zwrócić uwagę na kilka bardzo kluczowych kwestii.

Dlaczego halówki są piłkarzowi potrzebne?

Jest to obuwie niezbędne do gry na hali i dlatego też świetnie sprawdzi się na treningach organizowanych właśnie tam. Zapewnia ono odpowiednia stabilność i przyczepność właśnie na typ rodzaju nawierzchni. Dzięki posiadanej gumowej podeszwie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim, nasz wzrok powinien skierować się w kierunku podeszwy. Ta powinna być wykonana z cienkiego lekkiego materiału. Dzięki temu cały but będzie lżejszy, a zawodnik będzie w stanie wyczuć podłoże. Zazwyczaj podeszwa wykonana jest z gumy, co zapewnia zawodnikowi odpowiednia przyczepność na hali.

Następnie, należy przyjrzeć się ich kształtowi i dopasowaniu do stopy. Zazwyczaj im prostsze halówki, tym lepsze dopasowanie do stopy. Należy tu zwrócić uwagę zwłaszcza na zapiętek, który powinien dokładnie przylegać do pięty. Równocześnie, powinien poruszać się razem ze stopą nie powodując przy tym otarć.

Jeśli halówki odpowiednio leżą na stopie, należy sprawdzić wnętrze buta. Elementem kluczowym jest tutaj wkładka, która nie może być równomiernie szeroka na całej długości. Najlepsze są te z węższą piętą i szerszymi palcami. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano wkładkę. Szczególnie poleca się naturalna skórę, która dobrze wchłania pot.

Na samym końcu, trzeba przyjrzeć się sznurowaniu. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie stabilności stopom. Powinny dobrze trzymać buta, ale równocześnie nie mogą ograniczać ruchów stopy.

Podsumowując…

Wybierając halówki należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów takich jak: podeszwa, kształt buta, wiązania oraz wkładka. Aby zakupione obuwie posłużyło na długo należy je odpowiednio pielęgnować. Dlatego też nie wolno używać tych butów do innej nawierzchni niż ta, która znajduje się w hali sportowej.