Jak wybrać odpowiednie turfy?

News

Dobór odpowiedniego obuwia piłkarskiego wcale nie jest takie proste. Buty przede wszystkim powinny być przeznaczone na dany typ powierzchni tak aby zawodnik mógł w nich zachować pełną kontrolę ruchów. Czym są turfy oraz jak wybrać te najlepsze?

Turfy to…

… buty dostosowane do gry na sztucznych nawierzchniach, zbitym śniegu, a nawet oblodzonych nawierzchniach. Wszystko to dzięki odpowiedniej podeszwie, która wyposażona jest w kilkadziesiąt drobnych koreczków, które zapewniają odpowiednia przyczepność.

Na co zwrócić uwagę kupując turfy?

Przede wszystkim na podeszwę. Ta powinna być wykonana z gumy. Na całej jej powierzchni powinny znajdować się drobne niskie korki (od kilkunastu do kilkudziesięciu). Dzięki takiej budowie zawodnik ma zapewnioną odpowiednią przyczepność do śliskiego boiska. Dzięki temu, zawodnik może zminimalizować ryzyko niefortunnego poślizgu, który mógłby doprowadzić do długotrwałej kontuzji.

Ponadto należy zwrócić uwagę na kształt buta. Warto, aby ten był dopasowany do anatomicznego kształtu stopy. Parametr ten pozwala na zminimalizowani ryzyka kontuzji. Ponadto wpływa też na komfort gry. Sama cholewka turfów różni się od butów przystosowanych do innych typów nawierzchni. Czubki butów coraz częściej są wzmocnione odpowiednim materiałem syntetycznym, który zapobiega szybkiemu ścieraniu się przodów. Dzięki temu but posłuży na dłużej.

Całość buta tradycyjnie jest wykonana ze skóry naturalnej. Aczkolwiek, producenci coraz częściej łączą to rozwiązanie z nowoczesnymi materiałami syntetycznymi, które są dodatkowo wodoodporne.

Warto również zwrócić uwagę na wagę buta. Zawodnik powinien mieć w nich wrażenie lekkości, ale równocześnie powinien dobrze wczuwać podłoże.

Podsumowując

Kupując buty kupy turfy warto zwrócić przede wszystkim uwagę na podeszwę. Ta powinna zapewnić zawodnikowi maksymalna stabilizację podczas gry. Warto zwrócić także uwagę na materiały, z których wykonano dany model. Warto zainwestować w modele wykonane z wodoodpornych Maternów, gdyż w przypadku gry w wilgotnych warunkach buty nie zniszczą się.