Jak wybrać pulsometr, aby spełniał nasze oczekiwania?

News

Na rynku znajduje się wiele rodzajów pulsometrów – od tych najbardziej podstawowych do modeli naszpikowanych nowoczesną technologią. Jednak, czy warto wybierać najdroższy sprzęt? Na co zwrócić uwagę kupując pulsometr aby się nie rozczarować?

Czym w ogóle jest pulsometr?

Jest to rodzaj urządzenia, które mierzy tętno podczas wykonywania aktywności fizycznej. Najprostszy model zbudowany jest z dwóch elementów. Jeden (bezprzewodowy czujnik) przyklejany jest do klatki piersiowej, a drugi zakładany na rękę. W ten sposób element na piersiach przesyła sygnał do drugiego elementu umożliwiając odczyt zapisów tętna.

Aby spełniać swoje zadanie pulsometr powinien mieć możliwość wprowadzenia tętna maksymalnego i minimalnego. Jeżeli podczas treningu parametry te zostaną przekroczone, pulsometr powiadomi nas o tym wydając dźwięk.

Taka funkcjonalność wystarczy amatorom, którzy chcą mieć kontrolę nad wykonywanym treningiem. Z pewnością takie urządzenie przyczyni się do szybszej realizacji założonych celów. Daje także możliwość analizowania poczynionych postępów.

W co jeszcze może być wyposażony pulsometr?

Tu właściwie lista wydaje się nie mieć końca. Do najpopularniejszych rozwiązań należą?

  • Pokazywanie czasu – taki pulsometr jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które po zakończonym treningu chcą traktować go jak zwykły zegarek
  • Stoper – sprawdzi się zwłaszcza przy treningach do zawodów
  • Licznik kalorii – pozwala w sposób przybliżony określić wartość spalonych kalorii. Dobry dla osób uprawiających aktywność fizyczną celem schudnięcia.
  • GPS – przyda się osobom, które lubią kontrolować trasy i pokonywane dystanse
  • Wyświetlacz z podświetlaczem – na ten element powinny zwrócić uwagę trenujące o zmroku.
  • Wskaźnik zużycia baterii – dzięki niemu nagłe rozładowanie się urządzania nie zaskoczy nas podczas treningów

A co z wyglądem pulsometru?

Producenci chcąc wyjść naprzeciw potrzebo estetycznym pań i panów, stworzyli odrębne modele dla obu płci. Szeroka gama fasonów i kolorów pozwoli na zaspokojenie nawet najbardziej wybrednych gustów. Oglądając wygląd zewnętrzny urządzenia warto zastanowić się, czy pokrywa go powierzchnia wodoodporna, która w przypadku treningów na powietrzu może się okazać niezbędną.

Podsumowując…

Kupując pulsometr anleży zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Do amatorskich treningów wystarczą podstawowe elementy takie jak: możliwość wprowadzenia tętna minimalnego i maksymalnego oraz wyświetlanie bieżących parametrów. W przypadku sportowców z pewnością przyda się dodatkowa technologia. Oprócz funkcjonalności należy zastanowić się nad fasonem oraz ceną wybranego modelu.