Jaki sport dla osób, które mają za sobą choroby układu sercowo - naczyniowego?

News

Pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka wywiera aktywność fizyczna. Nie każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dostępny dla każdego. W grupie osób, które muszą szczególnie uważnie wybierać rodzaj aktywności fizycznej są osoby chore. Osoby chore także powinny być aktywne fizycznie, jednak dobór ćwiczeń fizycznych powinien być dostosowany do rodzaju choroby.

 

Zanim po przebytej chorobie rozpoczniemy ćwiczenia fizyczne powinniśmy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub z lekarzem specjalistą, który nas leczył. Są ćwiczenia, których wykonywanie przy pewnych rodzajach chorób może nasilić objawy chorobowe lub wywołać nawrót choroby w zaostrzonej postaci. Rodzaj aktywności fizycznej dostosowujemy do swojej kondycji fizycznej. Choroby kardiologiczne a aktywność fizyczna W grupie osób, które nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej są osoby, które cierpią na schorzenia kardiologiczne. Aktywność fizyczna w przypadku tych osób poprawia wydolność serca. Nie mogą to być jednak ćwiczenia, które wymagają od osoby ćwiczącej zbyt dużego wysiłku. Osoby cierpiące na choroby kardiologiczne nie powinny wykonywać także ćwiczeń aerobowych (intensywny bieg, ćwiczenia na siłowni). Osoby te mogą uprawiać ćwiczenia, których wykonywanie nie wymaga dużego wysiłku. Zaleca się wcześniejsze przeprowadzenie badań wydolności organizmu. Aktywność fizyczna przy nadciśnieniu tętniczym Dla osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym nie wskazane są sporty siłowe. Do takich sportów należą między innymi zapasy i kulturystyka. Sporty siłowe wymagają dużego wysiłku, który mocno obciąża wszystkie mięśnie. Decydując się na uprawianie sportów siłowych ryzykujemy nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Dozwolone są inne dyscypliny sportowe, pod warunkiem jednak, że nie będziemy zmuszać się do intensywnego wysiłku. Oczywiście nie należy rezygnować z zażywania zapisanych leków obniżających ciśnienie. Zalecane rodzaje ćwiczeń dla osób z nadciśnieniem to pływanie, spacer, jazda na rowerze. Aktywność fizyczna w przypadku wysokiego cholesterolu Nisko tłuszczowa dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to sposób na obniżenie złego poziomu cholesterolu. Osoby, które mają podniesiony poziom złego cholesterolu powinny wybrać ćwiczenia aerobowe. Do ćwiczeń aerobowych należy szybki marsz, jazda na rowerze, jogging, a jeszcze lepiej slow jogging. Ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie każdego dnia. Należy na nie przeznaczyć dziennie 30 minut. Diabetycy a aktywność fizyczna W przypadku osób chorych na cukrzycę obowiązuje bezwzględny zakaz ćwiczeń fizycznych w przypadku, kiedy poziom glukozy przekracza 300 mg/dl. W każdym innym przypadku zaleca się aktywność fizyczną, trzeba jednak pamiętać o kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi.

 

Przed rozpoczęciem ćwiczeń i po ich zakończeniu osoby z cukrzycą powinny zjadać posiłek złożony z węglowodanów. W przypadku diabetyków zaleca się rezygnację z aktywności fizycznej w czasie infekcji grypopodobnych. Każda infekcja w ich przypadku fałszuje pomiar poziomu glukozy. Wśród ćwiczeń zalecanych dla diabetyków są ćwiczenia aerobowe, rozciągające oraz ćwiczenia siłowe. Nie mogą to być jednak ćwiczenia wymagające dużego wysiłku. Aktywność fizyczna przy zachowaniu zaleceń lekarzy pomaga nie tylko zapobiegać wielu chorobom. Ułatwia także proces ich leczenia.

Zobacz również: osłona przy antybiotyku