Jakie buty do gry w siatkówkę?

News
Siatkówka to ulubiony sport wielu Polaków. Żeby móc w pełni cieszyć się grą, a także zapewnić sobie bezpieczeństwo, koniecznie należy wyposażyć się w dobre buty do siatkówki. Jest to kwestia nie tylko wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Co to jednak znaczy dobre buty do siatkówki? Jak je dobrać? Na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć poniżej. 
 
 
Buty damskie, męskie, dla dzieci - czy bardzo się różnią?
 
Jeśli chodzi o to, co różni damskie buty do siatkówki i męskie buty do siatkówki odpowiedź jest krótka - waga. Męskie modele na ogół ważą od około 300 do 420g, damskie natomiast od 260 do 280g. Będą miały też nieco inny kształt, ze względu na różnice w kształtach męskich i damskich stóp. Poza tym jednak nie ma między nimi większej różnicy, a przy zakupie zwracać należy uwagę na dokładnie te same parametry i kryteria. A co z butami dziecięcymi? Wbrew pozorom również tutaj nie ma szczególnych odstępstw od ogólnie przyjętych reguł. W przypadku butów dla najmłodszych adeptów siatkówki szczególnie ważna jest przyczepność.
 
 
Jakie cechy powinny mieć dobre buty do siatkówki?
 
Piłka siatkowa to sport dynamiczny. Nie ma tu wprawdzie tyle biegania ile w piłce nożnej, czy koszykowej, ale wymagane są szybkie ruchy, dynamiczne zwroty i często wysokie skoki. To wszystko powoduje, że obuwie jest ekstremalnie ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo. Kontuzja nie przysłuży się ani tobie ani drużynie. Dlatego też podstawowe cechy, na które należy zwracać uwagę przy zakupie butów do siatkówki związane są z ochroną przed kontuzjami.
Buty do siatkówki powinny zatem być przyczepne. Nie można pozwolić sobie na ślizganie się po parkiecie hali i utratę równowagi. Przyczepność zależna będzie od materiałów z jakich wykonana jest podeszwa. Dodatkowo podeszwy powinny być grube, aby chronić stopy przed skutkami uderzeń w ziemię w momencie lądowania. Istnieją także modele wyposażone w dodatkowe systemy amortyzacji stopy, co dodatkowo chroni przed potencjalnymi kontuzjami stóp. 
Ponadto buty powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stopy. Nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne. Należy jednak być ostrożnym, jeśli chodzi o numerację. Buty sportowe niekoniecznie będą dobre w dokładnie tym samym rozmiarze, co buty, których używasz na co dzień. Najbezpieczniej jest sprawdzić długość wkładki buta i na tej podstawie dopasować odpowiedni dla siebie rozmiar. Buty mają skutecznie stabilizować stopę, nie tylko przy wyskokach, ale także przy szybkich ruchach do przodu, do tyłu oraz na boki. Ważny jest też materiał - powinien być lekki i przepuszczający powietrze, tak, aby stopy mogły oddychać. 
 
 
Wysokie, czy niskie?
 
Pozostaje kwestia wyboru między butami niskimi i wysokimi. Niskie kończą się pod kostką, wysokie natomiast sięgają ponad kostkę. Należy bowiem pamiętać, że w siatkówce narażone są nie tylko stopy, ale przede wszystkim kostki. Dlatego też stworzone zostały specjalne modele z wyższymi cholewkami, które zapewniają dodatkową ochronę na tę właśnie część nogi. Dodatkowo zabezpieczają one dolną część piszczela, która również bywa kontuzjowana w czasie meczy. 
Wybór między niskimi i wysokimi butami sprowadza się do wyboru między lekkością i ochroną. Buty wysokie bowiem są na ogół cięższe niż niskie, przez co mogą być nieco mniej wygodne. Dla graczy początkujących lub grających sporadycznie niskie buty powinny wystarczyć, jeśli jednak chcesz rozwijać swoją karierę siatkarską i grasz dużo, może okazać się, że warto będzie zainwestować również w buty wysokie.