Masaż przy dolegliwościach ścięgna Achillesa

News

Ścięgno Achillesa to jedno z najczęściej używanych i najmocniej eksploatowanych przez nas mięśni. Z tego powodu tak ważne jest, aby było ono w jak najlepszej formie.

Co się dzieje w czasie uszkodzenia ścięgna Achillesa?

W momencie uszkodzenia ścięgna Achillesa, znajdujące się w nim włókna zostają wytrącone z naturalnej równowagi. Zmieniają one swoje położenie, w efekcie czego tworzy się tzw. blizna pourazowa, czyli zgrubienie, które stanowi stadium w gojeniu się urazu. W wyniku uszkodzenia ścięgna następuje również zmniejszenie ilości wody w przestrzeni zewnątrzkomórkowe oraz powstają inne zmiany morfotyczne w samej komórce. Dawniej, najczęściej spotykaną i najpopularniejszą metodą było długotrwałe unieruchomienie okolicy ścięgna. Dziś jednak odchodzi się od tej opinii, twierdząc, że stagnacja nie jest dla ścięgien niczym dobrym. Aby zwiększyć nawilżenie tkanki oraz poprawić przepływ krwi najbardziej skuteczne okazuje się uruchomienie ścięgna jak najszybciej po doznaniu urazu. Dzięki zapewnieniu sobie ruchu zmobilizujemy nasze komórki do szybszej regeneracji i powrotu do pełnej sprawności motorycznej.

Przełom w leczeniu problemów ze ścięgnem Achillesa

Dwaj lekarze, Stearns i Cyriax opracowali autorską terapię uszkodzonych ścięgien. Stwierdzili oni, że najlepsze efekty dla tego typu dysfunkcji przynosi masaż wykonywany techniką rozcierania skóry w poprzek włókien kolagenowych, które składają się na ścięgno Achillesa. Dlaczego właśnie w poprzek? Poprawia to mobilność tkanki, naśladując jej naturalny ruch, a tym samym – mobilizuje do ruchu. Warto nadmienić, iż masaż taki jest bezbolesny i nie powoduje uczucia dyskomfortu. Technika ta wpływa również pozytywnie na stopień ukrwienia uszkodzonej tkanki, a także zmniejsza, a czasem nawet likwiduje całkowicie, ból ścięgna.

Czy masaż ścięgna Achillesa jest skuteczny?

Na początku podkreślić należy, iż skuteczność tego typu masażu zależy przede wszystkim od umiejętności fizjoterapeuty: precyzji wykonywanych przez niego ruchów oraz dokładnego określenia lokalizacji miejsca uszkodzenia tkanki. Z tego powodu zabieg ten musi być poprzedzony odpowiednią diagnostyką.

Pamiętajmy - w takich wypadkach skuteczna może okazać się pomoc fizjoterapeuty.

Jak przebiega i ile trwa masaż?

Osoba poddawana masażowi powinna być ułożona w pozycji leżącej, na brzuchu. Na początku, fizjoterapeuta przeprowadza głaskanie głębokie ścięgna Achillesa. Część zasadnicza masażu polega na rozcieraniu poprzecznym, które ma na celu zwiększenie ruchomości ścięgna. Najpierw rozcieramy miejsce powyżej uszkodzonej części, następnie kierujemy się w dół, do fragmentu znajdującego się bezpośrednio w miejscu urazu, a następnie – do fragmentu poniżej zmienionego urazem fragmentu ścięgna. Ruch palców powinien być zdecydowany i dość mocny. Można stosować także technikę rozcierania spiralnego wzdłuż ścięgna zakończone głębokim głaskaniem. Długość masażu zależy od stopnia skomplikowania urazu, jednak średnio waha się od kilku do kilkunastu minut.