Moja pierwsza rakietka do tenisa stołowego - jak ją wybrać?

News
Od lekcji wychowania fizycznego w szkole, przez ogólnodostępne stoły do ping-ponga w parkach, po stoły w „chill-out roomach” w korporacjach… trudno wyobrazić sobie by ktoś choć raz nie miał okazji zagrać w tenisa stołowego. Kiedy jednak zaczynasz nieco bardziej interesować się tym sportem i częściej grać, przychodzi moment wyboru rakietki. Te, które znamy najlepiej właśnie z ogólnodostępnych miejsc do gry w ping ponga to dość bazowe, tanie, uniwersalne rakietki. Jeśli jednak chcesz naprawdę zacząć przygodę z ping-pongiem warto dowiedzieć się czegoś więcej, tak, aby twoja pierwsza rakietka do tenisa stołowego dobrze ci służyła.
 
 
Z czego składa się rakietka?
 
Często nazywana również paletką do tenisa stołowego, rakietka składa się z drewnianej deski i gumowych okładzin po obu stronach tejże deski. W sklepach znaleźć można wiele różnych modeli rakietek, dopasowanych do potrzeb graczy na różnym poziomie zaawansowania i o różnych stylach gry.
Do wyboru są rakietki klejone fabrycznie bądź składane z oddzielnych elementów. Paletka sklejana fabrycznie będzie lepszym wyborem dla początkujących, do gry rekreacyjnej i nauki technik gry w ping-ponga. W miarę rozwoju własnego stylu gry i umiejętności, można rozejrzeć się za pojedynczymi elementami, z których złożyć można samodzielnie wymarzoną rakietkę idealnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb i upodobań.
Należy pamiętać, że grubość deski będzie miała wpływ na ciężar rakietki, a co za tym idzie - na siłę, z jaką można odbić piłeczkę. Odpowiednia grubość rakietki będzie zależała od stopnia zaawansowania gracza i tego, czy gra stylem raczej ofensywnym, czy defensywnym. 
 
 
Co jest ważne w rakietce?
 
Jest kilka cech, na które warto zwracać uwagę wybierając profesjonalne rakietki do tenisa stołowego. Do wyboru jest wiele modeli, a ich ceny wahają się od 20zł do nawet 250zł. Cena zależna jest od rodzaju drewna, jakości wykonania, grubości rakietki i parametrów. Każde z tych kryteriów jest istotne przy wyborze rakietki. Niekoniecznie jednak droższy sprzęt to lepszy sprzęt. Jako początkujący gracz możesz spokojnie pozwolić sobie na nieco mniej wyrafinowaną rakietkę, która będzie dobrze leżała w dłoni i będzie mieć odpowiednie parametry.
Jakie to parametry? W przypadku rakietek do tenisa stołowego mówimy o trzech - szybkość, kontrola i rotacja. Są one oznaczone w skali od 1 do 10, lub od 10 do 100, zależnie od producenta. Szybkość określa prędkość z jaką rakietka może odbić piłeczkę. Kontrola mówi nam o możliwościach manewrowania piłeczką w momencie jej odbicia. Rotacja zaś, to oczywiście możliwość podkręcania piłeczki. Co ważne szybkość i kontrola są bezpośrednio od siebie zależne - im wyższa skala szybkości, nim niższa będzie kontrola rakietki, i odwrotnie - rakietki o wysokim współczynniku kontroli charakteryzują się niższą szybkością.
Dla początkujących graczy poleca się rakietki mające więcej punktów na skali kontroli. Ułatwi to sterowanie piłeczką, co przyda się na początkowych etapach nauki. Z czasem, rozwijając umiejętności i własny styl gry można dopasować też sprzęt, nabywając rakietę o wyższym parametrze szybkości. Podobnie należy podejść do kwestii rotacji - lepiej zdecydować się na rakietkę o wysokim parametrze rotacji dopiero, gdy opanujesz podstawy i będziesz gotowy na bardziej skomplikowane triki. 
 
Wybór rakietki może wpłynąć na to, jak będzie się grało, nie wahaj się więc poświęcić nieco czasu na to, by wybrać idealny dla siebie model. Pomoże ci to rozwinąć prawdziwą pasję do tenisa stołowego.