Na co zwrócić uwagę kupując buty do biegania?

News

Producenci sprzętu sportowego zasypują nas mnóstwem informacji na temat reklamowanego obuwia. Coraz nowsze technologie, coraz „inteligentniejszy” sprzęt, który ma podnieść jakość i komfort treningów. Jak nie dostać zawrotu głowy w tym nawale informacji? Prezentujemy kilka kluczowych kwestii ważnych przy wyborze obuwia do biegania.

Odpowiedni rozmiar to podstawa! Buty nie mogą być ani za ciasne, ani za duże. Aczkolwiek, należy zadbać, aby palce nie stykały się z czubkiem buta. Dlatego też warto wybrać ten model, który posiada wkładkę o 1-1,5 cm dłuższą od naszej stopy. Źle dobrany rozmiar może przyczynić się do powstawania otarć, pęcherzy czy nawet kontuzji. Ponadto, warto zwrócić uwagę na dysproporcje miedzy własnymi stopami. Jak się okazuje, wiele ludzi posiada jedna stopę krótszą o około 0,5 cm. Ta wiadomość pozwoli na odpowiedni dobór obuwia.

Szerokość stopy. Nasze stopy mają także różny kształt- jedne są szersze, inne węższe, kolejne szersze w śródstopiu, a jeszcze inne w palcach. Dlatego też, oprócz rozmiaru, ważny jest także kształt buta. Powinien on być odpowiednio dostosowany do profilu stopy.

Zapiętek i język buta. Należy także sprawdzić, czy stopa dobrze leży w bucie. Jeżeli mamy wrażenie, iż but jest za płytki warto rozważyć wymianę wkładki lub poprosić o inny model. Warto także zwrócić uwagę na język. Zbyt cienki sprawi, iż sznurowanie będzie się wrzynało w stopę, co zdecydowanie zmniejsza komfort biegania.

Różne buty do różnej nawierzchni. Buty dobre do biegania po asfalcie z pewnością nie sprawdzą się w przypadku treningu po lesie. Dlatego też przed zakupem dobrze przemyśl, na jakim rodzaju nawierzchni zamierzasz biegać.

Buty a typ chodu. Wyróżniamy kilka rodzajów stóp:

  • Supinująca – charakteryzuje się przechyloną do zewnątrz krawędzią
  • O nadmiernej pronacji –charakteryzuje się pochyleniem do środka, jak np. w przypadku płaskostopia
  • Neutralna – pozbawiona powyższych problemów, co oznacza, iż ścięgna Achillesa są prostopadłe do podłoża.

Znając rodzaj swojej stopy warto rozważyć zakup butów przeznaczonych dla danego typu biomechanicznego. Jednakże, jak pokazuje praktyka, osoby ze stopą suponującą i o nadmiernej pronacji bardzo często wybierają buty neutralne bez uszczerbku dla komfortu biegania.

Podsumowując

Zanim zakupimy buty warto zastanowić się jaki sprzęt tak naprawdę potrzebujemy. Nie warto kierować się ani opinią innych ani zawiłymi opisami zaawansowanej technologii każdego modelu. Buty wtedy spełnią swoje zadanie, jeśli będą odpowiednio dobrane do naszych potrzeb.