Niezastąpione silniki zaburtowe

News

Te niepozorne silniki o najmniejszej mocy (od 2,3 do 10 KM) są nieodzownym wyposażeniem jachtów śródlądowych w trakcie manewrów w porcie lub gdy po prostu pogoda przestanie sprzyjać. Takich elementów używają także użytkownicy motorówek lub wędkarze.

Normy silnikowe

Najnowsze silniki dostępne na rynku posiadają moc do 10 KM, są czterosuwowe i spełniają wszystkie normy dotyczące emisji spalin. Zazwyczaj są przystosowane do paliwa bezołowiowego. Istnieją także trzy modele zasilane gazem ziemnym z butli. Cała konstrukcja tych małych silników jest uproszczona, nie podsiadają trudnych w obsłudze systemów wtrysku paliwa, rozrządu i sterowania. W wersji standardowej kolumna jest krótka, silnik posiada ręczny starter a kierowanie nim jest możliwe za pomocą jedynie rumpla. Zdarzają się modele, które mają możliwość dodatkowego zainstalowania elektrycznego rozrusznika albo zdalnego sterowania. Jednostki cztero- lub pięciokonne mogą być wyposażone w alternator, w szczególności gdy służy on do napędu żaglówek. Koszt takiego sprzętu zwiększa się nawet o połowę, gdy chcemy zakupić coś dodatkowo w celu ulepszenia naszego silnika. Należy pamiętać także, że każdy element wyposażenia opcjonalnego zwiększa jego wagę o kilkanaście procent.

Oferta silników

Pierwszą propozycją jest silnik Evinrude z gwarancją na trzy lata. Kolejną- Honda z dwuletnią gwarancją z możliwością rozszerzenia ją na dodatkowe trzy lata pod warunkiem corocznych przeglądów gwarancyjnych.Najczęściej używanym silnikiem w celach rekreacyjnych jest Suzuki. Gwarancja trwa trzy lata plus dodatkowe dwa ale tylko na terenie Polski. Należy co roku sprawdzić w rekomendowanym serwisie czy silnik działa prawidłowo.

Mercury to silnik z gwarancją na pięć lat i dotyczy to tych używanych do rekreacji.

Tohatsu oferuje natomiast bezwzględną gwarancję na trzy lata.

Silnik Yamaha posiada trzy lata gwarancji, jeśli będzie używany wyłącznie w celach rekreacyjnych. Sprzęt należy serwisować w autoryzowanych punktach.

Selva proponuje bezwarunkową gwarancję na dwa lata.

SeaKing oraz Pezal to dwuletnia gwarancja bez szczególnych wymagań od użytkownika.

Lehr proponuje silniki napędzane gazem z trzyletnią gwarancją.

Wszystkie ceny dostępne są na stronach internetowych danej marki i mogą się zmienić w zależności od kursu waluty euro.

Warto zastanowić się nad kupnem bardziej ekologicznego silnika zaburtowego napędzanego gazem LPG. Ich plusem jest także nieskomplikowana obsługa i mniejsze koszty użytkowania.