Ranking butów biegowych

News

Na rynku znajduje się wiele marek i modeli butów biegowych. Równia się nie tylko wyglądem czy producentem, ale także jakością. Zatem, warto sobie zadać pytanie, które z nich są najlepsze. Oto nasze typy

Adidas Supernova Glide Boost 6. Buty te sprawdzą się idealnie w przypadku biegania po asfalcie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na amortyzacje, która w przypadku tego modelu jest bardzo wysoka. Ponadto, brak szwów w palcach pozwala na zachowanie mniejszej odległości między stopą a cholewką. But bardzo dobrze trzyma śródstopie, co jest bardzo ważną cechą w przypadku butów sportowych. W tym miejscu posiada dodatkową skarpetkę. Podeszwa została wykonana z boosta i pianki w proporcji 55% do 45%, dzięki czemu amortyzacja nie daje uczucia zapadania się w poduszkę.

New Balance 1980 Zante. Jest to but przeznaczony do lekkiego treningu. Choć amortyzacja jest umiarkowana, to wystarcza przy tego typu aktywności. Cholewka została wyposażona w miękki zapiętek. Mimo iż w śródstopiu brakuje specjalnie wyprofilowanej wkładki, to but w tym miejscu idealnie podtrzymuje stopę. To rozwiązanie nadaje butowi lekkości. Co ciekawe, podeszwa posiada małe dziurki. Technologia ta zapewnia przede wszystkim lepszą oddychalność. Ponadto, w przypadku wdepnięcia w kałużę, woda będzie przemieszczać się miedzy podeszwą a wkładką, a nie między stopą a wkładką. Różnica jest zdecydowanie odczuwalna.

Nike Flyknit Lunar 1+. Ten but również przeznaczony jest do lekkiego treningu. Tę parę wyróżnia przede wszystkim oryginalna cholewa, która woja strukturą przypomina plecionkę, ażur bądź kosz wiklinowy. Rozwiązanie to nie jest przypadkowe, gdyż pozwala dodatkowo zmniejszyć wag buta. Ten model zapewnia odpowiednie odpasowanie się buta do stopy – palce mają odpowiednio dużo miejsca, a śródstopie jest odpowiednio podtrzymane. Miękka podeszwa zapewnia umiarkowaną amortyzację, przez co biegacz nie odczuwa charakterystycznego zapadania się w miękkość.

Podsumowując

Wybraliśmy trzech faworytów wśród butów biegowych. Jednakże należy pamiętać, iż wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od przeznaczenia (buty treningowe, na długie dystanse itd.) oraz od indywidualnych uwarunkowań. Każdy z nas ma inny styl biegania, inny rodzaj stopy, dlatego też warto znaleźć własne idealne rozwiązanie.