Sprzęt bramkarski – co ma dobrze wyposażony bramkarz?

News

Odpowiednio dobrany sprzęt może wspomóc niejednego bramkarza. Jednakże należy pamiętać, że za wynik gry odpowiedzialny jest sam zawodnik – to jego decyzje i umiejętności przesądzają o wyniku spotkania. Z drugiej strony, posiadane wyposażenie może ułatwiać bądź utrudniać grę. Na co zwrócić uwagę, aby posiadany sprzęt nie przeszkadzał w rozgrywce?

RĘKAWICE – zawodowy bramkarz powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na ich krój, ponieważ czynnikiem kluczowym jest odpowiednie dopasowanie rękawic do anatomicznego kształtu dłoni. Drugą ważną kwestią jest rodzaj użytej pianki. Wybór zależy przed wszystkim od indywidualnych preferencji bramkarza związanych z poziomem chwytu i uślizgu piłki. Znając własne upodobania zdecydowanie łatwiej zawodnik dobierze rękawice, w których czuje się najbardziej komfortowo.

BUTY -  podobnie jak rękawice, powinny być dopasowane do anatomii zawodnika. Dlatego też przede wszystkim kluczową rolę odgrywa kształt obuwia. Ponadto, powinny dobrze trzymać nogę w kostce. Dzięki temu bramkarz może zminimalizować ryzyko poniesienia kontuzji. Oczywiście, buty powinny być dobrane pod rodzaj nawierzchni, na której odbywa się dana rozgrywka.

OCHRANIACZE – są niezbędnym elementem przy każdej rozgrywce. Warto aby zawodnik zadbał nie tylko o ochronę swoich piszczeli, ale także kolan czy łokci. W tym przypadku gama dostępnego sprzętu jest bardzo szeroka, a poszczególne produkty różnią się przede wszystkim użytą technologia. Są one bardzo istotne, gdyż bramkarz, częściej niż pozostali zawodnicy, jest narażony na styk z murawą.

STRÓJ – ten różni się nieco od stroju pozostałych zawodników. Przede wszystkim koszula z długim rękawem powinna być dodatkowo wyposażona w miękkie ochraniacze zabezpieczające łokcie i ramiona. Natomiast szorty bądź długie spodnie powinny mieć dodatkowe ochraniacze na biodra.

Podsumowując

Sprzęt i strój bramkarski nieco różni się od tego posiadanego przez pozostałych zawodników. Warto jednak zadbać aby na każdym etapie rozwoju bramkarz był wyposażony w niezbędne elementy, które odpowiadają jego poziomowi i technice gry. Należy jednak pamiętać, iż to nie sprzęt, a długie godziny treningów czynią z człowieka profesjonalnego bramkarza.