Stół do tenisa stołowego - co warto wiedzieć przed zakupem?

News
Zakup stołu do tenisa to poważny krok. Jest to dość spory wydatek, jeśli jednak grasz często, dużo i z przyjemnością, lub tenis stołowy to rodzinna rozrywka, może się okazać, że będzie to strzał w dziesiątkę. Ważne jest jednak, żeby przed zakupem dowiedzieć się nieco więcej na ten temat - będzie to prawdopodobnie nabytek służący ci przez lata.
 
 
Jakie są stoły do tenisa?
 
Przede wszystkim upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, zwłaszcza, jeśli planujesz stół zamontować w domu. Oficjalne stoły do tenisa nie są małe. Mają 274cm długości, 152,5cm szerokości, wysokość zaś wynosi 76cm. Siatka natomiast powinna znajdować się na wysokości 15,25cm. Jeśli planujesz postawić stół w ogrodzie lub na działce, sprawa jest nieco prostsza, łatwiej będzie Ci wygospodarować miejsce. Wtedy jednak, wybierając stół należy brać pod uwagę zupełnie inne modele.
Podział stołów do tenisa daje nam dwie podstawowe kategorie: stoły wewnętrzne, czyli indoor i zewnętrzne, czyli outdoor.
Stoły wewnętrzne wykonane są z płyty wiórowej, przez co nie są odporne na różne warunki pogodowe. Sprawdzą się tylko i wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach - w domu, garażu, czy na hali sportowej. Blat ma grubość od 16 do 25mm. Stoły indoor są na ogół lżejsze i bardziej sprężyste od stołów outdoor. Są również tańsze i łatwiej je przemieszczać.
Stoły zewnętrzne zrobione są najczęściej z ebonitu. Wytrzymają o wiele więcej - śnieg, deszcz, upały i mrozy im niestraszne. Idzie też za tym wyższa cena. W stołach outdoor grubość blatu będzie wynosiła do 7mm. Często jest on dodatkowo pokryty powłoką ograniczającą odbijanie się promieni słonecznych. Modele z wyższej półki są wykonane w sposób, który daje im sprężystość zbliżoną do stołów wewnętrznych, podnosząc tym samym komfort gry.
 
 
Na co zwracać uwagę przy wyborze stołu
 
Każdy element stołu do tenisa jest istotny. Wybierając stół, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy taki zakup koniecznie trzeba przyjrzeć się, zapoznać ze specyfikacją i wybrać to, co będzie nam najbardziej odpowiadać.
Jeśli chodzi o blat, to, jak jest wykonany ma wpływ na właściwe odbijanie się piłeczki i na jej lot. Grubsze, twardsze i „gęstsze” blaty gwarantują wyższe odbicie piłeczki. Od stelaża wraz z nogami stołu natomiast zależy jego stabilność. Lepsze są modele z szerszymi i grubszymi nogami. Niejednokrotnie stoły do tenisa wyposażone są w kółka, dzięki czemu łatwiej je przesuwać. Żeby zaś uniknąć przesuwania się stołu w czasie gry, zamontowane są także hamulce blokujące kółka. Stelaże najczęściej są stalowe, rzadziej z mniej trwałego, choć lżejszego aluminium. 
Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy stół się składa i jak łatwo można go przemieszczać. Jeśli jest to stół składany, czy możemy rozłożyć go sami, czy potrzebna jest więcej niż jedna osoba. 
Ciekawe są modele, w których można złożyć jedynie jedną połowę stołu, dzięki czemu możemy szlifować umiejętności nawet w pojedynkę, odbijając piłeczkę od złożonej połowy blatu. Alternatywą jest robot do tenisa stołowego - urządzenie, którego zadaniem jest wyrzucanie piłeczek. Można w nim ustawić prędkość i podkręcenie piłeczki. Pozwala na ćwiczenie nawet, gdy nie mamy partnera.
A co zrobić jeśli nie mamy ogrodu ani wystarczająco dużo miejsca w domu, czy mieszkaniu by móc sobie pozwolić na pełnowymiarowy stół? Na rynku dostępne są mini stoły do ping-ponga - niewielkich rozmiarów i na krótkich nóżkach, co pozwala ustawić je na normalnym stole. Nie zapewnią nam możliwości rozegrania poważnych rozgrywek, ale pozwolą na rozrywkę, jaką może być rekreacyjne odbijanie piłeczki.