Wysiłek fizyczny a zdrowie serca

News

O tym, że sport to zdrowie większość z nas słyszy właściwie na każdym kroku. Warto dowiedzieć się, jak doskonały wpływ wysiłek fizyczny może mieć na zdrowie naszego serca. Nie od dziś wiadomo, że w krajach rozwiniętych się aktywność fizyczna znacznie spadła – nawet zupełnie hobbystycznie zajmuje się nią coraz mniej mieszkańców takich regionów. WHO bije zatem na alarm: zgodnie z badaniami, około 60% ludzi w krajach rozwiniętych prowadzi wyłącznie siedzący tryb życia i nie uprawia żadnych sportów.

 

Z tego też powodu w XXI wieku pojawiło się mnóstwo chorób cywilizacyjnych które nierzadko zbierają naprawdę duże, śmiertelne żniwo. Są to przede wszystkim choroby układu krążenia. Statystyki dotyczące takich chorób w Polsce są wręcz przerażające. Mówią one między innymi, że w samym tylko roku 2013 w naszym kraju zarejestrowano aż milion zachorowań na miażdżycę, ponad 100 tysięcy zawałów serca i około 60 tysięcy udarów mózgu. Około 3 miliony ludzi w naszym kraju cierpi na nadciśnienie tętnicze. Niestety, winę za taki tragiczny stan naszego zdrowia bardzo często ponosimy my sami. Nie odżywiamy się zdrowo i nie uprawiamy żadnych sportów, co przyczynia się do znacznego zwiększenia ryzyka takich chorób. Jeśli chcemy skutecznie zadbać o swój organizm, to przede wszystkim musimy zacząć regularnie uprawiać sporty, bowiem w naprawdę doskonały sposób mogą one wpływać na nasze zdrowie. Szczególnie korzysta na tym układ sercowo – naczyniowy. Serce razem z całym układem krwionośnym odgrywa bardzo ważną rolę w czasie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. To właśnie ono odpowiada wówczas za doprowadzanie tlenu do mięśni, które bardzo ciężko pracują. Zwiększa się tętno, co wpływa na lepsze utlenienie krwi i pozwala na termoregulację całego organizmu. Serce to mięsień jak każdy inny. Również ono potrzebuje ciągłej aktywności i ćwiczenia, aby było w pełni sprawne i silne. Regularnie uprawiając sport możemy także dwukrotnie czy nawet trzykrotnie zwiększyć przekrój naszych naczyń krwionośnych. Liczne badania potwierdzają, że zaledwie 2,5 godziny aktywności fizycznej w ciągu tygodnia obniża ryzyko wystąpienia u nas najróżniejszych chorób serca nawet o 30%. Oczywiście, w nieco innej sytuacji znajdują się osoby, które już zostały dotknięte przez takie choroby. Do najczęściej występujących chorób układu krążenia należy zwężenie zastawki aortalnej. Istnieją jednak nowoczesne metody leczenia takich dolegliwości, dzięki którym możliwe jest uniknięcie konieczności wykonania u pacjenta operacji na otwartym sercu. Wykonanie takiego zabiegu wręcz zmusza pacjenta do większej aktywności fizycznej.

 

Powinna ona wówczas być dość umiarkowana, ale regularna – jedynie dzięki temu można zachować prawidłową pracę serca i utrzymać ten mięsień w dobrym zdrowiu. Wielu ludzi uważa, że dbanie o zdrowie serca polega na oszczędzaniu go i unikaniu jakiegokolwiek wysiłku. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej, bowiem nasze serce potrzebuje odpowiedniej aktywności, aby mogło funkcjonować faktycznie poprawnie.