Jak dobrze wybrać wkręty?

News
Wybór butów do gry w piłkę nożną jest jedną z najistotniejszych decyzji z jakimi przyjdzie się zmierzyć aspirującym piłkarzom. Od obuwia będzie zależał komfort gry, bezpieczeństwo stóp, a nawet twoje możliwości w czasie gry. Źle dobrane, czy niewygodne buty mogą odbić się na twojej grze, dlatego tak ważne jest, by wybrać mądrze.
 
 
Wkręty - co to za buty?
 
Wkręty to rodzaj butów do piłki nożnej przystosowane do gry na miękkim podłożu. Świetnie sprawdzą się na naturalnych, często nierównych murawach piłkarskich, szczególnie jeśli grasz w deszczu lub po deszczu i grunt staje się grząski. W takich warunkach dobre wkręty zapewnią świetną przyczepność. Buty tego typu oznaczone są literami SG, co oznacza Soft Ground.
Alternatywą dla wkrętów mogą być lanki, czyli buty z korkami z twardej gumy na stałe przytwierdzonymi do podeszwy. W przeciwieństwie do wkrętów jednak nie da się ich wymieniać, więc, choć najczęściej zrobione są z mocnego materiału i nie niszczą się szybko, jeśli po jakimś czasie się zedrą, nie ma możliwości, by przymocować nowe. Lanki są ponadto rekomendowane raczej do gry na boiskach ze sztuczną trawą lub na suchych, twardych murawach.
 
 
Jak wybrać dobre wkręty
 
Wkręty do butów piłkarskich są powszechnie dostępne zarówno w sportowych sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Nie kosztują wiele, nie trzeba się więc obawiać, że gdy pojawi się konieczność ich wymiany, zrujnuje to nasz budżet.
Najczęściej spotkać można wkręty wykonane z aluminium lub z innych, nieco cięższych metali. Opinie na temat tego, które są lepsze nie są jednoznaczne. Zarówno aluminiowe, jak i metalowe wkręty świetnie się sprawdzają nawet na grząskiej murawie i zapewniają dobrą przyczepność. Podstawowa różnica jest w ich trwałości - aluminiowe najprawdopodobniej nieco szybciej ulegną zniszczeniu. Z drugiej jednak strony, wkręty wykonane z cięższych metali będą automatycznie obciążały całe buty. Wybór między wkrętami aluminiowymi i metalowymi sprowadza się więc do osobistych preferencji, oraz tego, czy cenisz sobie bardziej lekkość obuwia, czy też dobrze gra ci się w cięższych butach, a zależy ci na tym, by zakupione wkręty służyły ci jak najdłużej. Należy też pamiętać, że w butach z wkrętami metalowymi każde nadepnięcie na czyjąś stopę będzie powodowało dużo większy ból, niż w przypadku wkrętów z lżejszego materiału, toteż należy ostrożnie stawiać stopy w czasie gry, zwłaszcza w sytuacjach bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem.
Wkręty sprzedawane są najczęściej w kompletach po dwanaście sztuk. Jest to komplet do jednej pary butów. Znajdziemy tam cztery dłuższe wkręty i osiem krótszych. Dłuższe do zamontowania z tyłu buta, pod piętą (po dwa na but), krótsze do zamontowania z przodu podeszwy (po cztery na but). 
Przy wyborze wkrętów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy - ich rozmiar oraz gwinty. Rozmiar podany będzie w milimetrach i na ogół wynosi od 10mm do 20mm. Jak zostało wspomniane w komplecie znajdziemy zarówno dłuższe, jak i krótsze wkręty. Muszą ode jednak być odpowiednio dopasowane do butów, jakimi dysponujemy. Podobnie jest z gwintami - niektóre wkręty będą opatrzone informacją, że gwinty są uniwersalne, często jednak też znajdziemy wkręty dedykowane do konkretnej marki obuwia i kompatybilne jedynie z butami tej firmy, albo wręcz tylko z konkretnymi modelami. Zawsze przed zakupem należy zapoznać się z informacją na opakowaniu lub w opisie produktu, żeby niepotrzebnie nie nabyć wkrętów, które później będą bezużyteczne.