Jak wybrać odpowiednie zatyczki do uszu?

News

Nasz słuch jest bardzo wrażliwy na wszelkie hałasy dochodzące z otoczenia. Niezależnie od tego, czy pracujesz przy hałaśliwej ulicy czy masz głośnych sąsiadów, zatyczki do uszu mogą pomóc w uzyskaniu upragnionej ciszy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zatyczek do uszu. Zatem, na które najlepiej się zdecydować?

Co oferują nam producenci?

  • Wata kosmetyczna – najtańszy domowy sposób na wytłumienie hałasów. Jednakże rozwiązanie to nie jest najlepsze, gdyż nie zatrzymuje większości dźwięków. Jest dobrym doraźnym rozwiązaniem „w nagłych przypadkach” – i to nie zawsze…
  • Zatyczki piankowe – dostępne np. w aptekach już za kilkadziesiąt groszy. Niska cena niewątpliwie jest ich dużą zaletą. Jednakże z drugiej strony, nadają się do używania jedynie przez krótki czas, ponieważ powstałe ciśnienie powoli wypiera zatyczki z uszu. Po dłuższej chwili należy wyciągnąć zatyczki i ponownie umieścić je w uszach, jeśli nie chcemy odczuwać nieprzyjemnego ucisku. Większość z modeli jest jednorazowego bądź kilkukrotnego użytku – jednakże już po pierwszym użyciu zatyczki brudzą się.
  • Zatyczki gumowe – ich cena waha się w granicach 5-50 zł w zależności od modelu. Nadają się przede wszystkim do spania oraz do pracy. Kolejną ich zaletą jest znacznie dłuższy czas użytkowania niż w przypadku zatyczek piankowych. Ponadto, nagromadzone zanieczyszczenia  łatwością można samodzielnie wyczyścić. Z drugiej strony, nie każdy lubi ucisk, jaki wywierają gumowe zatyczki.
  • Zatyczki plastyczne – cena w granicach kilku/kilkunastu złotych. Ich dużą zaletą jest fakt, iż reagują na ciepło, dzięki czemu stają się plastyczne i łatwe w formułowaniu. Możliwość uformowania zatyczek wedle własnych potrzeb pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Jednakże, bardzo szybko się brudzą, a zanieczyszczeń nie jesteśmy w stanie usunąć.
  • Nauszniki ochronne – kosztują w przedziale od 10 zł do 100 zł. Hałas tłumią gorzej niż tradycyjne zatyczki, ale są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu. Ponadto, nauszników można używać wielokrotnie. Z drugiej strony, mogą powodować dyskomfort związany z uciskiem na głowę. Rozwiazanie to nie sprawdzi się także w przypadku osób noszących okulary?

Zatem, co wybrać?

Przede wszystkim, należy odpowiedzieć sobie na pytanie – po co nam zatyczki do uszu? Jeżeli nasz słuch narażony jest na stały hałas warto pomyśleć o bardziej profesjonalnym rozwiązaniu niż zatyczki. W przypadku niewielkich, aczkolwiek drażniących hałasów o niskim natężeniu, warto wybrać zatyczki piankowe lub gumowe. Ponadto, należy rozważyć kwestie finansowe. Znając odpowiedzi na te kwestie z łatwością wybierzemy odpowiednie stopery.