Co jest ważne w czarterowaniu jachtu?

News

W czasie czarterowania jachtu koniecznie musimy zwrócić uwagę na bardzo wiele różnych kwestii, które mogą mieć ogromny wpływ na to, czy będziemy w pełni zadowoleni z takich usług. Należy przede wszystkim dowiedzieć się, kim tak w ogóle jest nasz armator i dokładnie zapoznać się z przygotowaną przez niego umową. Istnieje także całe mnóstwo różnych kwestii z którymi powinniśmy się zapoznać i skontrolować jeszcze przed wypłynięciem w nasz rejs. Warto dowiedzieć się, jakie są wśród nich najważniejsze. Jednym z najważniejszych momentów w czasie czarterowania jachtu jest podpisanie z armatorem umowy.

 

Bardzo często okazuje się, że nasz przyszły rejs wzbudza w nas tak wielkie emocje, że nie mamy nawet głowy do bliższego zapoznania się z nią. Takie podejście jest jednak bardzo błędne, bowiem naprawdę dużo możemy na tym stracić. Wśród wielu elementów takiej umowy na które musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę do najważniejszych należy klauzula o holowaniu jachtu. Bardzo wielu armatorów zamieszcza w umowie zakaz holowania takiej łodzi na własną rękę – obawiają się oni, że zajmą się tym osoby bez żadnego doświadczenia i umiejętności, narażając w taki sposób jednostkę na uszkodzenia. Fakt, sytuacje w których samodzielnie nie jesteśmy w stanie wrócić do najbliższego portu są raczej rzadkie, ale nigdy nie można całkowicie wykluczyć takiego scenariusza, przez co zawsze musimy być odpowiednio na to przygotowani. Właśnie z tego powodu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ten punkt umowy. Bardzo ważne powinny być dla nas także warunki ubezpieczenia wynajmowanego przez nas jachtu. Koniecznie trzeba zapoznać się z zakresem takiego ubezpieczenia abyśmy wiedzieli, jakie dokładnie rzeczy ono obejmuje. W niektórych przypadkach będzie mogło się na przykład okazać, że z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć straty, które nie wynikają nawet z naszej winy – na przykład, w czasie silnego sztormu złamie się maszt. Jeśli jacht nie posiada ubezpieczenia albo też posiada takie, którego warunki w jakikolwiek sposób nam nie odpowiadają to nigdy nie powinniśmy decydować się na jego wyczarterowanie. Każda umowa musi zawierać także kompletną listę przedmiotów, które w danym momencie znajdują się na jachcie. Przed wypłynięciem w rejs należy dokładnie ją sprawdzić i zobaczyć, czy na łodzi faktycznie znajdują się wymienione rzeczy. Wszelkie ewentualne braki należy zgłosić armatorowi jeszcze przed wyruszeniem z portu. Dokładne zapoznanie się z każdym punktem umowy jest niezwykle istotne. Dokument ten podpisujemy swoim własnym nazwiskiem i w pełni odpowiadamy za wszystkie zamieszczone z nim zapisy. Nawet bardzo doświadczone osoby powinny przed wypłynięciem w rejs odbyć przynajmniej krótką rozmowę z armatorem.

 

Będzie on w stanie dostarczyć nam wielu przydatnych informacji na temat danego jachtu – warto bowiem pamiętać, że właściwie każda jednostka posiada swoją własną charakterystykę, przez co bardzo ważne jest dokładne jej poznanie. Koniecznie musimy dowiedzieć się, czy jacht przechodził wcześniej przez jakiekolwiek poważne modyfikacje albo awarie wymagające większych napraw. Jedynie dzięki temu dowiemy się, jak dany jacht zachowuje się w konkretnych sytuacjach i czego właściwie możemy po nim oczekiwać, co jest z kolei bardzo ważne do zachowania pełnego bezpieczeństwa.