Jakie buty do tenisa stołowego wybrać?

News
Buty do tenisa stołowego powinny znaleźć się wśród wyposażenia każdego gracza. Być może niekoniecznie na samym początku przygody z tenisem stołowym, gdy mowa o przyjacielskim odbijaniu piłeczki na przykład w osiedlowym parku. Jednakże, jeśli tylko chcesz podnieść swój poziom gry i przejść do nieco poważniejszych rozgrywek, warto rozejrzeć się za dobrymi butami. Nie tylko pozwolą one uniknąć kontuzji, ale też sprawią, że grać będzie się naprawdę wygodnie, pozwolą ci ruszać się szybciej i sprawniej, co może nawet przełożyć się na twoje wyniki.
 
 
Dlaczego dobre buty są ważne?
 
Tenis stołowy charakteryzuje się tym, że zawodnicy nie biegają, ani nie skaczą, a mimo to nogi wciąż pracują. Poruszając się na niewielkiej powierzchni muszą często wykonywać wiele kroków, w kilku płaszczyznach, a to wszystko w błyskawicznym tempie - tenis stołowy to wszak szalenie dynamiczny sport. Ważne jest więc, by obuwie, jakie wybierzesz zapewniało możliwość robienia takich właśnie ruchów, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dla twoich stóp i kostek. Modeli butów odpowiednich do tenisa stołowego można w sklepach znaleźć dziesiątki. Przedział cenowy takiego obuwia to od około 100 do około 500 złotych. Każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno pod kątem wyglądu, materiałów, budowy i parametrów wpływających na komfort gry.
 
 
Dobre buty do tenisa stołowego - jakie powinny być?
 
Dwie najważniejsze cechy, których należy szukać w butach do tenisa stołowego to przyczepność i elastyczność. Nie można pozwolić sobie na to, by przy każdym kroku nogi się ślizgały - to zdecydowanie zaniży nasze możliwości w grze, bo zamiast odbijać piłeczkę będziemy się skupiać na tym, by się nie przewrócić. Przyczepność to podstawa, ale jednocześnie buty muszą być elastyczne. Jak już wspominaliśmy, ruchy wykonywane przez graczy odbywają się we kilku płaszczyznach. Niejednokrotnie trzeba zrobić bardzo szybko krok w tył, czy w bok, bądź odwrócić się. Wszystkie te ruchy powinny być możliwe bez skrępowania stopy.
 
Jeśli chodzi o samo wyprofilowanie butów, standardowo są one dość podobne do butów do siatkówki. Mają gładką podeszwę i są zaokrąglone. Dzięki temu jest niewielkie prawdopodobieństwo kontuzji, taka budowa butów jest dla stóp najbezpieczniejsza.
 
Jak w każdym obuwiu sportowym, kluczowe jest też dopasowanie butów i wygoda. Buty muszą dobrze leżeć na stopie, nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. W przeciwnym wypadku ryzykujemy albo, że stopa będzie „latać” wewnątrz buta, albo, że będzie boleśnie otarta. Różne modele charakteryzują się różnym profilem i choć każda firma produkująca buty do tenisa stołowego ma swoich przeciwników i zwolenników, prawda jest taka, że to, czy buty są wygodne to kwestia bardzo indywidualna - każda stopa jest inna. Lepiej zdać się na własne odczucia, niż na opinie, jeśli o to kryterium chodzi. 
 
Kolejną istotną kwestią jest materiał, z którego buty zostały zrobione. Ważne by był on lekki, dzięki temu całe buty będą lekkie, co ułatwi szybkie poruszanie się. Dodatkowo jednak bardzo ważne jest, by materiał przepuszczał powietrze - skóra musi oddychać, inaczej stopy będą się pocić, a nie jest to ani komfortowe, ani zdrowe. Zdarzają się modele usztywniane w kluczowych miejscach, tam, gdzie stopa najbardziej pracuje przy robieniu kroków, zwłaszcza na boki. To zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed kontuzjami. Ogólnie rzecz biorąc jednak, najlepsze buty to te zrobione z oddychających, lekkich materiałów, dobrze dopasowane do stopy i o wysokiej przyczepności.