Rehabilitacja w leczeniu otyłości przy chorobach krążeniowych
Rolą rehabilitacji jest uzyskanie jak największej sprawności, samodzielności i poprawa jakości życia. Jak zatem może ona pomóc osobom borykającym się z problemem nadwagi?
Osoby, które cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego lub będące z w grupie podwyższonego ryzyka powinny być objęte regularną opieką specjalisty. Indywidualnie dobrana i prawidłowo prowadzona rehabilitacja kardiologiczna pozwoli uzyskać bardzo pozytywne efekty.
Czym jest rehabilitacja kardiologiczna?
Rehabilitacja kardiologiczna składa się z kilku elementów składowych. Są to: ocena stanu klinicznego pacjenta, zoptymalizowanie farmakoterapii, rehabilitacja fizyczna oraz psychospołeczna, diagnostyka i zwalczanie czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca, zmiana stylu życia, edukacja pacjentów i ich najbliższych, a także monitorowanie efektów rehabilitacji. Miejsce i sposób rehabilitacji musi być zawsze indywidualnie dobrany na podstawie wywiadu, historii choroby, a także wszelkich innych uwarunkowań. Rehabilitacja ta może odbywać się w tym samym czasie co leczenie szpitalne, w oddziałach dziennych, w formie ambulatoryjnej, ale również we własnym domu.
Choroby układu krążenia – plaga XXI wieku?
Schorzenia układu krążenia nie od dziś zaliczane są do grupy chorób cywilizacyjnych XXI stulecia. Mimo rozwoju medycyny, każdego roku notuje się zwiększoną liczbę tego typu chorób. W naszym kraju są one najczęstszą przyczyną zgonów Polaków – aż 46%. Schorzenia układu sercowo-krążeniowego dotykają coraz młodszych osób, które muszą zażywać lekarstwa do końca życia, mając ledwie ponad 30 lat. Najczęściej spotykane schorzenia to: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, przewlekła niewydolność krążenia, choroby naczyń mózgowych oraz zaburzenia rytmu serca.
Jak skutecznie chronić się przed chorobami układu krążenia?
Metodą, która pozwala zapobiegać, jak również leczyć schorzenia związane z układem krążenia jest - wspomniana już powyżej - rehabilitacja kardiologiczna. Jej podstawowym elementem jest wysiłek fizyczny, zarówno oporowy, jak i wytrzymałościowy. Może przybrać formę treningu stałego lub interwałowego. W tym celu najczęściej wykorzystuje się ćwiczenia na bieżni albo rowerku stacjonarnym. Stosuje się też metodę stacyjną, czyli wykonywanie kolejno ćwiczeń na poszczególne partie mięśni. Zawsze pamiętajmy o kilkuminutowej rozgrzewce na początku treningu, a także części relaksacyjnej zamykającej trening. Tego typu rehabilitacja daje zauważalne efekty już po 4-6 tygodniach, zaś na pełne efekty musimy czekać od kilku miesięcy do pół roku. Uzupełnieniem ćwiczeń może być zabieg magnetoterapii, krioterapii, czy hydroterapii.
- 30 czerwca 2020