Ćwiczenia ze stomią

News

Zdiagnozowanie stomii stawia nas zawsze przed poważnym pytaniem, czy możemy pozwolić sobie wówczas na jakąkolwiek większą aktywność fizyczną. Warto dowiedzieć się, jak długo po wykonaniu operacji musimy czekać, zanim będziemy mogli w pełni powrócić do naszych dawnych ćwiczeń. Nie chodzi tu zresztą o zwykłe sporty. Osoby po takiej operacji przez pewien czas nie powinny na przykład prowadzić samochodu ani też zajmować się żadnymi innymi czynnościami, które stanowią dla naszego ciała wysiłek.

 

Wbrew temu co wydaje się na pierwszy rzut oka, posiadanie stomii wcale nie jest jednoznacznym przeciwwskazaniem do wykonywania jakichkolwiek aktywności fizycznych. Sam powrót po operacji do swojej dawnej kondycji także jest jak najbardziej możliwy. Zalecany okres rekonwalescencji wynosi w większości przypadków około 3 miesiące. Większość lekarzy nie widzi u swoich pacjentów żadnych przeciwwskazań do tego, aby po tym czasie mogli oni powrócić do swoich dawnych aktywności i zacząć ćwiczyć dokładnie tak, jak wcześniej. Oczywiście, nie istnieje tutaj jedna ścisła reguła, bowiem wszystko zależy od naszych indywidualnych warunków i stanu zdrowia. W poszczególnych przypadkach znacznie różnią się od siebie także same powody dla których u pacjenta musiano przeprowadzić wyłonienie stomii, co też jest tutaj bardzo ważną kwestią. Przez pierwsze dni po takim zabiegu, już po powrocie do domu, pacjent w większości przypadków czuje się dość zmęczony i osłabiony. Nie należy w takim razie się przemęczać; trzeba uważać na sygnały, jakie wysyła do nas nasze własne ciało. Nie można wówczas brać na siebie zbyt wielu obowiązków – o wiele lepiej jest postawić na mniejsze i mniej wymagające czynności, ale za to wykonywane w miarę systematycznie. Sporym problemem jest podnoszenie jakichkolwiek cięższych przedmiotów – na coś takiego można zdecydować się dopiero w ciągu 12 tygodni od przeprowadzonej operacji. Na samym początku należy zatem ustalić dla siebie takie aktywności fizyczne, które z jednej strony pobudzą ciało do pewnego wysiłku, ale z drugiej nie będą dla niego zbyt wymagające. Warto na przykład zdecydować się na niektóre prace domowe, które można wykonywać w pozycji siedzącej: prasowanie, gotowanie czy zmywanie. Koniecznie trzeba unikać nadmiernego naciągania mięśni – grożą tym czynności takie jak ściąganie przedmiotów z wysoko zawieszonych półek. Jeśli możemy przesunąć jakikolwiek przedmiot po ziemi, to zawsze będzie to lepsze rozwiązanie niż podnoszenie go. Warto także unikać noszenia ciężkich zakupów. Zawsze lepiej będzie podzielić je sobie na dwie części, niż starać się wnieść wszystko jednocześnie i narazić w taki sposób swoje ciało na niebezpieczeństwo. W ciągu pierwszego tygodnia od wykonania zabiegu najcięższym przedmiotem jaki możemy podnieść jest czajnik pełen wody – wszystko cięższe stanowi dla naszego ciała jeszcze zbyt duże wyzwanie.

 

Przez około 12 tygodni powinniśmy unikać prac domowych takich jak odkurzanie. Dopiero po upływie 12 tygodniu możemy spróbować podnieść cięższe przedmioty, ale ostrożnie – jeśli nie czujemy się jeszcze na siłach, to nie powinniśmy tego robić. Warto pamiętać, że nie jest to żadna uniwersalna granica i każdy z nas może wracać do zdrowia w innym tempie. Po powrocie do domu możemy zacząć wykonywać proste ćwiczenia na mięśnie brzucha, które zostały osłabione przez zabieg. Należy jednak robić to ostrożnie i w konsultacji z lekarzem – jeśli w czasie takich ćwiczeń odczuwamy ból, to natychmiast powinniśmy przestać.